N. P. Mols (f. Grumstrup 1859, d. København 1921)
“Øvelse med redningsbaaden. Baaden løftes på vognen”. Sign. N. P. Mols 10. Olie på lærred. 69×112.
Udstillet: Charlottenborg 1911, nr. 322.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1001, 2009 nr. 605.
Mindre krakeleringer. Minimal afskalning ved kant. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. maj 2021