1831/112
Et par nyrococo armstole af sortbejdset træ, prydet med skæringer, forben med messinghjul. 19. årh. (2)
Den ene stol med knækket armlæn og reparation ved topskæring. Løse samlinger. Betræk med skjolder og pletter. Armlæn med huller og kraftig slitage. Løse og manglende kantbånd. Brugsslitage. Ridser og mærker.
Ældre malerier og møbler, 30. juli 2018
Vurdering
Hammerslag