2425/​7527

Ubekendt maler, 19. årh.

Portræt af Per Södermark (1822–1899). Sign. K. P. B. 1847. Bly og pastel på papir. Bladstørrelse 23×17,5. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 50, omtalt s. 73, ill. s. 73.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 16).

Johan Per Södermark gik i fodsporene på sin far Olof Johan Södermark (1822–1899), som var militær topograf og senere kunstner. Per Södermarks karriere startede i 1843 også i militæret, men valgte allerede få år senere i 1848 at kaste sig over billedkunsten. Han startede i lære hos sin far og blev senere optaget på Kunstliga Konsthögskolan i Stockholm. Det var under sin tid på Akademiet, at han fik mulighed for at tage på en studie- og dannelsesrejse til blandt andet Rom.

Monteret på pap. Papiret er gulnet.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag