Dansk guldaldermaler, 19. årh.
Portræt af assessor ved overretten i Kiel, Carl Petersen, død 1881. Usigneret. Olie på lærred. 28,5 × 23.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1345, 2012 nr. 15.
Retoucheringer. Krakeleringer. Minimale afskalninger og et minimalt hul. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
11 bud