Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
“Åen”. Tryksign. monogram. Litografi. Lysmål 39×32,5.
Værket er et litografi efter maleriet “Åen” fra 1923, som findes på Johannes Larsen Museet (inv. nr. 2–310).
Papiret er gulnet. Enkelte minimale pletter og enkelt minimal ridse. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021