2131/​188

Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)

“Åen”. Tryksign. monogram. Litografi. Lysmål 39×32,5.

Værket er et litografi efter maleriet “Åen” fra 1923, som findes på Johannes Larsen Museet (inv. nr. 2–310).

Papiret er gulnet. Enkelte minimale pletter og enkelt minimal ridse. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021

Vur­dering

2.000–3.000 kr

Hammerslag

1.150 kr

(Autobud) 1.150 kr
1.100 kr
1.050 kr
1.000 kr