1949/​761

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

A. Halberstadt

Isspand af stentøj dekoreret med mørkeblå glasur med grå elementer. Sign. monogram, 15. Montering af sølv smedet i form af drueklaser og drueblade. Stemplet AH for A. Halberstadt. Hank af bambus beviklet med flet. H. ekskl. hank 13,3. B. max. 19. H. inkl. hank 21.

Almindelig brugspatina.

Moderne kunst og design, 3. december 2019

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.400 DKK

2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK