1949/761
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Isspand af stentøj dekoreret med mørkeblå glasur med grå elementer. Sign. monogram, 15. Montering af sølv smedet i form af drueklaser og drueblade. Stemplet AH for A. Halberstadt. Hank af bambus beviklet med flet. H. ekskl. hank 13,3. B. max. 19. H. inkl. hank 21.
Almindelig brugspatina.
Moderne kunst og design, 3. december 2019
Vurdering
Hammerslag