1822/​973

Gudrun Lauesen (f. Ferritslev 1917, d. Roskilde 2002)

Liggende ged. Skulptur af patineret gibs. Naturlig størrelse. Plint af bemalet træ. Sign. på det ene horn 'GL'. L. 110. B. 65.

Gudrun Lauesens skulpturer står mange steder landet over. Hun har udelukkende beskæftiget sig med den naturalistiske dyreskulptur på grundlag af indtrængende studier i stalde og på marker, i dyreparker og i zoologiske haver. Hun arbejder både med grupper og med enkeltstående dyr i en følsom detaljeret udformning, som giver hvert levende væsen sin særlige personlighed. Hun har udvidet sine erfaringer med den keramiske skulptur ved samarbejde med Nathalie Krebs, Saxbo 1965–68, Bing & Grøndahl samt Den kgl. Porcelainsfabrik.

Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 29. maj 2018

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag