873/​195

GRAVELL & TOLKIEN

Engelsk George III lygteur med spilleværk. Kasse af mahogni med montering af forgyldt bronze. Skive af forgyldt og forsølvet messing. Spilleværk med otte klokker samt slagklokke. Kvarterslag, strike-silent, kalender. Sign. skive samt bagplade 'GRAVELL & TOLKIEN, LONDON No. 2454’. 18. årh.s slutning. H. 51. B. 37. D. 26,5.

Urkassen er mærket: Percy Webster, Vendor, 17 Queen street, Mayfair. no. 3021A.

Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK