1947/413
Et par lågfade af pletsølv, graveret med oprejst løve, faner og låg rigt støbt med blomster og bladværk m.m. 19. årh. L. 31,5. (2)
Proveniens: Rosenørn-Lehn.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Håndtag med defekter. Låg med skævheder, så de ikke lukker helt tæt.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag