Almue skrin med skydelåg af grønmalet træ, prydet med initialer og årstal 1828, to spånæsker, indeholdende kniplingspinde og fjerhat, tre hattestande af træ, den ene beklædt med stof, og to fluevifter med hestehår. 19.-20. årh. Skrin H. 14,5. L. 43. B. 27. Spånæsker H. 8. L. 18 og H. 17. L. 40. Hattestande H. 26–38. L. 62 og 75. (8)
Stor spånæske med afslag og revne på låg, lille æske med finerskade ved kant. Enkelte ormehuller. Ridser og mærker. En hattestand med revne i træet, en med afslag. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020