Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
“Ægyptertaburet”. Foldetaburet med stel af mahogni. Sæde med sort skind. Formgivet 1957. Udført og mærket hos P. Jeppesen.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1957.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar”, bd. 4, ill. s. 20–21. Litteratur: Ole Wanscher; “Møbelkunsten - studier i møbeltypernes æstetik og historie”, s. 34–37.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds. Defekt på skind ved ene samling/hul, manglende messing beslag.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022