1439/513
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“The Chair”. Armstol af teak, sæde betrukket med brunt skind. Udført og stemplet hos snedkermester Johannes Hansen.
Almindelig brugspatina, herunder mindre ridser og mærker. Leather with crackles and stains.
Moderne kunst og design, 23. september 2014
Vurdering
Hammerslag