2023/863
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Øresund”. Cirkulært udtræksbord af mahogni med én tillægsplade med sarg. Udført hos Karl Andersson & Söner. H. 71. Diam. 130. L. 188. (2)
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Top med stødmærker.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag