2023/​863

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Øresund”. Cirkulært udtræksbord af mahogni med én tillægsplade med sarg. Udført hos Karl Andersson & Söner. H. 71. Diam. 130. L. 188. (2)

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Top med stødmærker.

Moderne kunst og design, 2. juni 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK