Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4/2½”. Bordlampe med fod og stamme af metal samt skærme af matglas. Afbryderhus, fatningshus og toplåg af bakelit samt hvid trykknap. Skærmophæng med støbte ben. Udført hos Louis Poulsen. Ca. 1940. H. 45–50. Diam. 40
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Løs samling mellem stamme og fatningshus.
O-skærm: 400 mm. Gennemgående revne, fra midten til yderkant.
M-skærm: 160 mm. Mindre chips på topkant/monteringskant.
U-skærm: 89 mm.
Moderne kunst og design, 12. januar 2021
18 bud