Hans Smidth (f. Nakskov 1839, d. Frederiksberg 1917)
Et barn er faldet til ro i en vugge. Sign. Hans Smidth. Olie på papir monteret på malepap. 23×20.
Revner. Afskalninger. Behov for rensning. Papiret i to dele.