824/​930

Samling af maritimt værktøj bestående af tre mergelspir af træ samt et mergelspir af jern, to kalfatrejern af jern, hammer af træ, rebslagertvinge af træ og jern samt sejlmagerhorn med nåle. 19.-20. årh. L. 7 til 47. (9).

Alders- og brugsslitage, bl. a. i form af ridser, mærker, rust og revner.

Varia, 12. juni 2008

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

250 DKK

250 DKK