Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)
En større samling af skitser, bl. a. fra Skagen og Dragør, En skitsebog betegnet “Skagen” på forsiden samt Tre oliemalerier, henholdsvis “Køkken på Skagen med 2 figurer” samt To blomsteropstillinger. Usigneret samt to sign. Viggo Johansen 1920. Kul på papir samt Olie på lærred og olie på lærred monteret på lærred. Bladstørrelser fra 25×31 til samt 30×26 og to à 34×26. (5).
Proveniens: Viggo Johansen og hans efterkommere til idag. Det ene uindrammede oliemaleri har et stempel verso fra kunstnerens dødsboauktion.
Aldersslitage. Oliemalerierne med mindre afskalninger og krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 23. april 2018
10 bud