2119/747
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Pendel af messing med perforeret skærm. Udført hos Louis Poulsen. H. 37.
Litteratur: Louis Poulsen katalog, 1967.
Brugsslitage. Ridser, mærker og mindre skævheder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
24 bud