815/​84

“Hertug Adolf, som afslaar Tilbudet om den danske Krone og anbefaler sin Søstersøn, Grev Christian af Oldenborg, til samme. Udført Skitse til et af de store Billeder malede til Trongemakket paa Christiansborg Slot”. 1819. Usigneret. Olie på lærred. 46×39. Empireramme.

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr. 240, omt s. 145.

Udstillet: Kunstforeningen, “Udstillingen af C. W. Eckersbergs malerier”, 1895 nr. 127, tilhørende kammerjunkerinde Barnekow. Den Barnekowske Samling 1921 nr. 92. Statens Museum for Kunst, “Mellem guder og helte. Historiemaleriet i Rom, Paris og København 1770–1820”, 1990 nr. 122.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 62, 1928 nr. 87, afb. s. 9. En dansk guldaldersamling.

Eckersberg skriver følgende i et brevkoncept fra den 24. 3. 1819: “I Følge den Høye Comission for Christiansborg Slots Opførelse gunstige Skrivelse af 4. Decbr. 1818 tager jeg mig den underdanige Frihed at indsende tvende Skizer til de af Hans Majestæt mig allernaadigst til Udførelse overdragne Malerier til Tronsalen i Christiansborg Slot. Den ene Skize forestiller Hertug Adolf som afslaar Tilbudet af den danske Krone, men anbefaler sin Søstersøn Grev Christian af Oldenborg til samme. Den anden Kong Christian den førstes Hyldning...”.

Maleriet er en skitse til et af de fire malerier, Eckersberg malede til Christiansborg Slot i kraft af, at han var landets første historiemaler. De tre andre emner var: 1.) Senatorerne, som tilbyder hertug Adolf den danske krone i Roskilde 2.) De tre stænder, som aflægger ed til Fr. III. 3.) Fr. III lader Peder Schumacher udarbejde Kongeloven.

Udsmykningen af det andet Christiansborg blev en stor udfordring for Eckersberg. Kongen bestilte udsmykningen, og slotsbygningskommissionen med slotsarkitekt C. F. Hansen i spidsen stod for det kunstneriske. Der var til den store opgave knyttet en særlig historisk rådgiver, der loyalt skulle varetage den enevældige konges interesser. Opgaven blev overdraget til landets officielle historieskriver Ove Malling. Det væsentligste for ham var at sørge for, at Eckersberg gjorde fremstillingerne så historisk korrekte som overhovedet muligt. Derfor blev flest mulige historiske kilder inddraget.

Danske og udenlandske malerier, 29. november 2010

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK