2104/​879

Algot P. Törneman

Rektangulært sofabord af bejdset bøg med profileret kant. Top med emaljeplade dekoreret med orange og brune kvadrater på sort bund. Sign. P. Törneman. Udgået fra Illums Bolighus med plakette herfra, 1960. H. 48. L. 136. B. 56.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Bordet har løse samlinger og er vakkelvorn.

Moderne kunst og design, 26. januar 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag