12009/68
Regulator vægur i kasse af nøddetræ med hvidemaljeret urskive. Værk stemplet 7365, 19. årh. H. 132.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Urværket er renset i 2017.
Kunst, antikviteter & design, 27. februar 2020
Vurdering
Hammerslag