2003/862
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kuglen”. Pendel med skærme af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60.
Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 269 og 271.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Trænger til rengøring. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 14. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud