861/​8

Emil Bærentzen (f. København 1799, d. sst. 1868)

Et par portrætter. Hofjægermester Hartvig Frederik Emil Benzon (1816–1875) og hustru Emilie Benzon (1813–1871). Han i blå uniformsjakke med guldsnore og hvid kappe med med blå revers. Hun med lange slangekrøller og i elegant hvid selskabskjole med kniplinger. Usignerede. Olie på lærred. 29×25, 29×24. (2).

Litteratur: “Emil Bærentzen - en portrætkunstner i Guldalderens Danmark”, redigeret af Michael Christian Hansen, 2014 gengivet som nr. nr. 27 og nr. 28.

Hofjægermester Hartvig Frederik Emil von Benzon, født 12. August 1816 i København - død på Christiansdal, den 13. November 1875. Søn af kammerherre, godsejer Chr. Frederik Otto von Benzon til Christiansdal (Dalum Kloster) ved Odense.

Da Hartvig Frederik ikke var ældste søn, købte faderen et patent som østrig-ungarsk officer til ham.

I 1844 blev han gift med stamhusbesidder Emilie von Dorry der Jobterhazar, født Lazar. Medens han var tjenstgørende i den østrig-ungarske hær, opholdt de sig mest på hustruens familiebesidelser i Ungarn. Efter hendes død i 1871 rejste han tilbage til Christiansdal, hvor han døde, den 13. November 1875 - få måneder efter faderen.

Proveniens: Den portrætteredes familie til i dag.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag