Ordenskæde til Storkors af Dannebrogordenen, forgyldt bronze, ca. 126 cm, bestående af 30 hvidemaljerede, latinske kors med røde kanter, 14 kronede “W” monogrammer (for Valdemar II, Sejr, 1202–1241) og 16 kronede C5-monogrammer (for Christian V, 1670–1699), jævnfør L. Stevnsborg, cf. fig. 169–170 - Privatfremstillet (antagelig hos hofjuveler A. Michelsen) for friherre, arkitekt Theophilus Hansen (1813–1891) - smukt bevaret og usædvanlig langt eksemplar i original æske
Proveniens Kæden har foruden af Theophilus Hansen været båret af kammerherre og minister F. H. Wolfhagen, generalmajor J. Linnemann, kontreadmiral V. C. A. Jøhnke og viceadmiral H. Rechnitzer.
Ex. Arne Andreasen
Coins and Medals, 6 November 2018
23 bids
When | Bidder | Bid |