853/​1338

Max Oppenheimer (f. Wien 1885, d. New York 1954)

“Bildnis Carl Flesch”, 1921. Sign. MOPP. Olie på lærred. 113×93.

Litteratur: Marie-Agnes von Puttkamer: “Max Oppenheimer - MOPP (1885–1954) Leben und malerisches Werk mit einem Werkverzeichnis der Gemälde”, Wien, 1999, kat. nr. 150, gengivet side 257. Litteratur: “Verzeichnis, Gemälde” in: “Veröffentlichungen des Kunstarchivs Nr. 25726. MOPP. Max Oppenheimer”, Berlin [1926], side 26 (hér dateret 1921). Litteratur: Max Oppenheimer: "Handschriftliche Werkaufstellung, o.o. ca. 1928, Berlin Museum (hér dateret 1920). Litteratur: “MOPP. Max Oppenheimer, Menschen finden ihren Maler”, Zürich 1938, side 43, gengivet side 45, hér dateret 1921. Udstillet: “Exposition de l'Orchestre et divers tableaux et dessins de MOPP”, Wahlgebäude, Genève 1923, nr. 5 (ufuldendt). Udstillet: “Max Oppenheimer (MOPP)”, Galerie Caspari, München 1925/26, nr. 17 (mærkat på bagsiden). Udstillet: "Sonderausstellung Max Oppenheimer (MOPP), Paul Cassirer, Berlin 1926, nr. 19. Proveniens: Dr. C. Linde, København. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Nedarvet i familien.

Carl Flesch (Wieselburg, Ungarn 1873 - Luzern, Schweiz 1944) var én af sin tids største violinvirtuoser. Han fungerede som underviser i Bukarest, Amsterdam, Berlin, London og Luzern og skrev flere bøger om sit violinspil.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Moderne malerier og skulpturer, 8. december 2014

Vur­dering

750.000–1.000.000 DKK

Hammerslag

2.000.000 DKK