2416/712
Carl-Harry Stålhane (f. 1920, d. 1990)
En vase og et fad af stentøj. Dekoreret med hhv. mørkebrun, og mørkebrun og grå glasur. Sign. hhv. CH Stålhane, -63, og monogram. Udført og mærket hos Rörstrand, Sverige. H. hhv. 9,5 og 5,5. Diam. hhv. 16 og 31,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag