2433/​771

Saxbo

Rund vase af stentøj dekoreret med birkebark glasur. Udført og stemplet hos Saxbo, 79. Udført 1931–1937. H. 15,5. Diam. ca. 13.

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Minimal reparation og revne på fodrand.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

910787 1.050 DKK
1033101 1.000 DKK