“Offenbach”. Dele af kaffe- og middagsservice af porcelæn, B&G, dekoreret med dobbelt guldkant. (65)
Bestående af: Rundt fad diam. 32. Ovalt fad 34,5×23,5. Rundt fad diam. 26. Fad med hank. To skåle diam. 21–22. Tre fade. 11 middagstallerkener diam. 29,5. 12 frokosttallerkener diam. 22. Sukkerskål, lysestage, peberbøsse, askebæger, 2 små skåle, stor kop med underkop, 7 kopper, 10 underkopper, 9 kagetallerkener, 1 kop med lille skår, flødekande og kagetallerken med lille skår. (65)
Flødekande, kagetallerken og skål samt en kop med lille skår. Brugsspor på guldkanter på tallerkner.
Kunst, antikviteter & design, 6. maj 2021
23 bud