Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Hvilestol med profileret stamme og drejelig firpasfod af aluminium. Sider og ryg betrukket med gråt uld. Model 3315. Designet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1960'erne.
Stemplet under fod FH, made in Denmark, 520015.
Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 60.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Skal med mindre skævhed. Ombetrukket.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
11 bud