Louise Vieth (, virksom 19. årh.s slutning)
Lyserøde roser og en sværmende sommerfugl. Sign. Louise Vieth 1883. Olie på lærred. 34×28.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 671, 199 nr. 154.
Enkelte minimale retoucheringer, ridser og krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
27 bud