2436/235
Heriz tæppe, Nordvestlige Persien. Klassisk geometrisk medaljondesign. Ca. 1920–1930. 235×345
Slidte frynser. Delvis senere overkastning af kanter. Jævnt slidt. Stykke med løs kan, ca. 20 cm. Let slitage på kanter.
Fra
i
Glostrup
Vurdering