Herbert Krenchel (f. Frederiksberg 1922, d. 2014)
Tre skåle af metal, indersider dekoreret med hhv. limegrøn og turkisgrøn emaje. Mindste skål med limegrøn emalje på ydersiden, indvendigt med hvid emalje. Flad skål usigneret. H. 3 Diam. 16. Salatskål stemplet monogram, Krenit Denmark. H. 14. Diam. 25. Skål med limegrøn og hvid emalje usigneret. H. 6. Diam. 10,8. (3)
Flad skål: intet at bemærke. Salatskål: emalje med nogle pletter samt mindre afslag i emalje på indersiden af øverste kant. Skål med hvid emalje med ridser fra kontakt med stålske.
Kunst, antikviteter & design, 30. juli 2020