1949/​8703

Den Kejserlige Porcelainsfabrik 1891

“Det Gotiske Service” - russisk kop med tilhørende underkop af porcelæn, dekoreret i farver og guld på hvid grund. Kop mærket A III 91 for Zar Alexander III af Rusland (1881–1894), underkop med overmalet originalt mærke fra Den Kejserlige Porcelainsfabrik (antaglig identisk med koppens mærke) samt mærket hammer og segl 1919. H. kop 7. Diam. underkop 13,5. (2).

Det Gotiske Service fra 1832–1834 blev produceret til 150 kuverter til brug i Vinterpaladset i Skt. Petersborg. Servicet bestod da af 1.832 dele og blev suppleret i løbet af det 19. årh.

Proveniens: Michael Schelderup Kobro (f. Vestre Moland i Norge 1881, d. Lillesand i Norge 1975), skibsfører i Bergenske Dampskibs Selskab (BDS) 1915–1941, under 1. og 2. verdenskrig samt i mellemkrigsårene. Han sejlede på Skt. Petersborg i 1920’erne og erhvervede her russisk kunst og antikviteter. Dette bevidnes af flere breve, som han sendte hjem til sine forældre og som endnu er bevaret i efterslægten. Dette læses også i Bergens Tidende, der den 2. april 1964 bragte en artikel om Michael Schelderup Kobro, hvor han interviewes om sit lange og meget afvekslende liv. Her fortæller Kobro, at han 1920–1927 førte dampskibene “D/S Saturn” og “D/S Castor” på ruten London-Skt. Petersborg-Riga-Reval. I Skt. Petersborg erhvervede han bl.a. russisk porcelæn og russiske malerier. Porcelænet beskrives i artiklen som “Et kaffeservice pluss vaser og tekopper m.m. som Kobro har skjenket sin datter […], har stått på tsaren bord. Det er stemplet med tsarens merke og har årstal. Det eldste stammer fra Alexander den tredje og er fra 1888”. Herefter Michael Schelderup Kobros barnebarn til i dag.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk

Russisk tema, 5. december 2019

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK