2041/​10

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)

Gadescene i Napoli. Sign. Paul Fischer Napoli 1922. Olie på lærred. 32,5×39,5.

I den gadescene rammer Paul Fischer essensen af, hvordan livet foregår en sommerdag i en af de snævre gader i Napoli. Der er travlhed i gaden med mange gående, en grøntbod frister med frisk frugt og grønsager, kvinder sidder med deres håndarbejde.

Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

23.000 DKK

(Autobud) 23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK