Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“Cresco”. Fritstående reolsystem af palisander, bestående af to underskabe, et overskab, tre bogkasser, seks samlehylder i passende dybder samt sokkel. Udført hos France & Søn. Samlet mål H. 207. B. 173. D. 31/46,5. (13)
Litteratur: Mobilia nr. 131–32, 1966.
CITES certifikat medfølger.
Almindelig brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Delvis falmet.
Moderne kunst og design, 6. februar 2013
13 bud