922/130
Dansk maler, 18. årh.
Trompe l'oeil med død hare, almanak samt krudthorn. 1741. Usigneret. Olie på lærred. 80×68.
Almanakken fra 1741, som er slået op på titelbladet med træsnittet med Rundetårn, blev udgivet af Københavns Universitet.
På bagsiden et laksegl.
Ældre Malerier, 16. september 2024
Vurdering
Hammerslag