1407/649
Arne Bang, Grann & Laglye, m.fl. (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Marmeladekrukke af stentøj dekoreret med blågrå glasur. Sign. monogram. Forsynet med låg og marmeladeske af sølv. Stemplet anno 1959. Krukke: H. 12,3. Ske: L. 12,3. Mælkekande af sølv med svungen hank af sort ebonit. Udført og stemplet hos Grann & Laglye anno 1959. H. 15. Sølvdele samlet vægt 337 gr. (2)
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 11. februar 2014
Vurdering
Hammerslag
14 bud