Frederik Theodor Kloss (f. Braunschweig 1802, d. København 1876)
Havneparti med talrige sejlskibe. Sign. Kloss med utydelig stedbetegnelse og dateret 1/9 1832. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 28×41,5.
Enkelte misfarvninger. Let bølgende samt med enkelte mindre folder. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019