2116/283
Barok bæger af delvis forgyldt sølv, indvendigt forgyldt, drevet med blomster og fugle. Bund graveret med oldermandsranke og ejerdata; skjold hvori mand og initialerne DK, MCSt Ao 1675 og ICSt 1715. Uidentificeret mestermærke AR. Vægt 85 g. H. 8,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte let større indtryk. Bund indridset V WOLF.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021
Vurdering
Hammerslag