2116/​283

Barok bæger af delvis forgyldt sølv, indvendigt forgyldt, drevet med blomster og fugle. Bund graveret med oldermandsranke og ejerdata; skjold hvori mand og initialerne DK, MCSt Ao 1675 og ICSt 1715. Uidentificeret mestermærke AR. Vægt 85 g. H. 8,5 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte let større indtryk. Bund indridset V WOLF.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK