2022/1246
Ring af 14 kt. guld i form af panterhoved prydet med talrige brillantslebne klare sten, to mariquiseslebne grønne sten og antagelig emalje. Vægt ca. 18,5 g. B. ca. 24,5 mm. Str. ca. 75.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ringskinne fremstår med tydelige spor efter sat i str. To hvide sten mangler.
Smykker, 27. maj 2020
Vurdering
Hammerslag