Reidar Magnus (f. Leipzig 1896, d. København 1968)
“Myten om sommeren”. Sign. Reidar Magnus, 1965. Olie på lærred. 130×162. Uindrammet.
Litteratur: Bent Irve: “Hvedekorn XXXVII”, 1963 45–47. Litteratur: Bent Irve i kataloget for udstillngen i Kunstforeningen, København, 1969. Litteratur: Preben Ramløv i kataloget for Koloristernes udstilling, København, 1969. Litteratur: Troels Andersen i Cras, XLIX, 1987. Litteratur: Bent Irve i katalog for udstillingen på Kastrupgaard, 1989. Udstillet: Kastrupgårdsamlingen, 1989.
Krakeleringer og nogle afskalninger.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024