“Musselmalet Helblonde og Riflet med guld”. Dele af kaffeservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå og guld. Royal Copenhagen. (22)
Helblonde: 5 kaffekopper nr. 1035, 1 underkop nr. 1035, 10 kagetall. nr. 1088, opsats nr. 1020, flødekande nr. 1032, bæger nr. 1016, sættebakke nr. 1156 og kaffekande nr. 1030.
Riflet: bordskåner nr. 452.
Flødekande nr. 1032 med mindre glasursprængning på spids. Bæger nr. 1016 med to minimale kanthak på fod. Kaffekande nr. 1030 med kanthak på fod og låg. Opsats nr. 1020 med afslag på fod. Let slitage på guld. Medfølger sukkerskål nr. 1113 med flere afslag på fødder samt diverse dele med skår, bl.a. 8 underkopper nr. 1035 med minimale kanthak på spidser.
Varia, 22. august 2019