Semion Sergeievich Platonov (f. 1860, d. 1925, russisk maler, virksom i Skt. Petersborg)
Russiske fiskere på fangst i den årle morgenstund. Sign. S. Platonov (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 58×88.
Proveniens: Dansk privateje, i al fald fra 1950'erne.
Russisk, møbler og varia, 2. december 2016