Théophile Alexandre Steinlen (f. Lausanne 1859, d. Paris 1923)
Et par ældre herrer hilser på nogle unge ballerinaer efter forestillingen. Tryksign. Steinlen og betegnet Steinlen med bly. Litografi i farver. Lysmål 39,5×27,5.
Papiret er gulnet. Misfarvninger. Minimale rynker i papiret. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021
11 bud