2143/890
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Seng af riopalisander. Bund af Udført hos snedkermester Frits Henningsen, 1940–45. H. 35. L. 208. B. 148.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Et ben med revne.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag