Philip Andreievich Maliavine (f. Kazanki, Orenburg regionen 1869, d. Nice 1940)
En russerinde i farverige klæder pløjer marken med en hesteforspændt plov. Sign. Ph. Maliavine. Olie på lærred. 80×100.
Proveniens: Danske sælgers bedstefar, chefredaktør for Berlingske Tidende, Svend Aage Lund. Han var født i begyndelsen af det 20. årh., og ifølge sælgers oplysninger erhvervede han maleriet i 1930'erne på Hotel d'Angleterre i København, hvor Philip Maliavine havde en udstilling.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 23. november. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Russisk kunst, 30. november 2018