2119/872
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
Madras til “PK 80” daybed betrukket med dybthæftet, patineret sort skind. L. 190. B. 80.
Stel medfølger ikke.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, pletter, smuds og mindre krakeleringer.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud