1305/674
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
“Lise” og “Ole”. To legetøjsfigurer af bemalet træ. Udført hos Kay Bojesen. Ej stemplede. H. hhv. 16,8. og 17. (2)
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers mor i 1950'erne.
Alders- og brugspatina, herunder overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 29. januar 2013
Vurdering
Hammerslag
10 bud