2416/521
Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med stribet og blåligt uld. Model 1669. Udført hos Fritz Hansen i 1940'erne.
Litteratur: Katalog fra Fritz Hansen 1942, s. 17.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Mindre pletter på armlæn.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag
20 bud